O čom je metóda Wima Hofa

V jednoduchosti je krása!

Rozumiem tomu

ale robiť to nedokážem

Koľko kníh na tému života v prítomnosti sa vám už dostalo do rúk? Koľkokrát ste sa pokúšali žiť tu a teraz, mať svoje myšlienky pod kontrolou, zabudnúť na problémy z minulosti a nevšímať si strach z budúcnosti?
Je jednoduché pochopiť veci na intelektuálnej úrovni. Ťažká je však ich aplikácia do praktického života.
Práve v takejto situácii prichádza na scénu Wim Hof. Keď som ho uvidel po prvý raz, stál vo vchodových dverách hotela a vítal každého člena novej sedemdesiatčlennej skupiny, ktorá práve dorazila do poľských Krkonôš, aby s ním trénovala. Naše pohľady sa síce nestretli na viac ako tri sekundy, ale aj taký krátky čas mi stačil na to, aby som si uvedomil, že tento muž je vizionár, a že všetko čo učí, vychádza z jeho srdca.

Sú Wimové myšlienky revolučné?

Vôbec nie! Hlboké dýchanie a otužovanie za účelom liečby zdravotných problémov využívalo ľudstvo po celé storočia. Dôkazom sú napríklad tibetské metódy dýchania Tummo alebo prístup nemeckého kňaza a liečiteľa, jedného z prvých hydroterapeutov vôbec, Sebastiána Kneippa.

Wim Hof svoju metódu praktizuje a testuje na vlastnom tele už niekoľko desaťročí. Staroveké techniky zbavil ezoterických rituálov a zachoval z nich len to, čo je praktické a vedecky dokázateľné. Vďaka odborným pokusom, ktoré vedci prevádzajú nie len na ňom, ale aj na jeho žiakoch, bolo jednoznačne dokázané, že Hof môže svoju metódu naučiť kohokoľvek už behom jedného týždňa.

Nejde o súťaž.

Pointou Hofovej metódy nie je dosiahnutie nových svetových rekordov. Nepraktizujeme ju kvôli iným ľuďom ale kvôli sebe. Nie na to, aby sme sa pred inými predviedli, ale aby sme zlepšili kvalitu svojho života. To je určite ten najvzácnejší cieľ zo všetkých, ktoré táto metóda zabezpečuje.

Každý človek je, samozrejme, mentálne aj fyzicky jedinečný. Preto podporuje Metóda Wima Hofa postupné zdokonaľovanie praxe takým tempom, aké dokáže každý jednotlivec zvládnuť. Hofova metóda rešpektuje potreby a schopnosti každého človeka. Keď sa Wima spýtali, akým spôsobom treba cvičenia praktizovať, povedal jednoducho: „Tak ako ti to vyhovuje.“

Telo vie, čo má robiť

Telo vie, čo má robiť, ak mu to, samozrejme, dovolíme; ak vieme, čo chceme dosiahnuť, a ak jeho fungovanie nenarúšame zbytočným strachom a nerozhodnosťou.

Vďaka správnemu tréningu je naše telo schopné dosiahnuť ohromné veci. Dokazuje to aj sám Hof, ktorý má na konte už 28 svetových rekordov. Vďaka vedeckým výskumom dnes vieme, že jeho techniku sa môžu naučiť všetci ľudia: starí aj mladí, silní i slabí, zdraví a chorí.

Každý človek dokáže posunúť svoje hranice a dosiahnuť až na to, čo doposiaľ považoval za nemožné.

Opustite svopu komfortnú zónu

Naše telá boli stvorené za účelom prežitia a rozmnožovania. Vydržia aj tie najkrutejšie podmienky, ako hlad, teplo, chlad, záplavy, suchá, vietor aj búrky.
Známa schopnosť organizmu odpovedať na stres bojom alebo útekom sa u nás predsa vyvinula za konkrétnym účelom. Kto však dnes túto schopnosť využíva? Možno domorodci v Amazonskom pralese, ktorí sú ešte stále odtrhnutí od modernej civilizácie…

My ostatní sme však prepli z programu starovekého boja o prežitie na novodobú vojnu proti obezite, chronickým ochoreniam, únave, stresu a tzv. syndrómu vyhorenia. Ľudia sa dnes síce dožívajú vyššieho veku ako pred sto rokmi, ale o kvalite nášho súčasného života toto číslo nijako nevypovedá.

Krst knihy „Učeň ľadu“​

V Bratislave v lete 2017

Objednajte si knihu​

Hanka Moravčíková: Učeň ľadu

Kniha vyšla vo vydavateľstve PLEJÁDY v jazykoch: slovensky, nemecky, anglicky, česky

Vykročte zo svojho pohodlia

Je to predsa také ľahké… Môžete tak urobiť kdekoľvek a kedykoľvek. Začnite však postupne. Výsledky sa aj tak dostavia okamžite a sú úplne grátis. 

Simulujte vo svojom živote „boj o prežitie“ a stante sa slovami Wima Hofa „zdravými, šťastnými a silnými ľuďmi„.